Ulucak Höyüğü’nde 7700 yıllık insan figürleri bulundu

İzmir’in en eski yerleşimi olan Ulucak Höyüğü’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Kemalpaşa Belediyesi ve Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin desteğiyle kazı çalışmaları sürüyor.

2009 yılından beri Prof. Dr. Özlem Çevik tarafından yürütülen kazılarda bu yıl ilginç bir keşif yapıldı.

Kazı çalışmalarında, 7700 yıllık üç insan figürü bulundu. Figürlerden ikisi çift olarak betimlenmiş ve aynı kostümü giymişler. Şapkaları var ve burunları sivri. Kadın olan figürün kucağında bebek taşıyor.

Prof. Dr. Çevik, figürlerin Balkanlar’daki benzerlerine benzediğini belirterek, “Genelde araziden elleri ile göğsünü tutan, iri kalçalı kadın figürleri karşımıza çıkıyordu. Bu yılki kazılarda ilginç figürler bulduk.

2 figürünün çift olduğunu düşünüyoruz, aynı kostümü giymişler. Şapkaları var ve burunları sivri. Kadın olanın ise kucağında bebek taşıyor şekilde betimlendiğini görüyoruz. Bu figürlerin Balkanlar’da çok daha geç dönemlerde benzerleri görülüyor.

Ulucak özelinde veya Anadolu’da pek bilinen eserler değil. Daha ziyade Balkanlar’da görülüyor. Figürler, pişmiş topraktan, kil malzemeden yapılmış ve günümüzden 7700 yıl öncesine ait eserler” dedi.

Kazılarda ayrıca MÖ 5700 ve 5800 yıllarına tarihlenen hem temel hem de depo olarak kullanılabilecek yapılar da bulundu.

Prof. Dr. Çevik, Ulucak Höyüğü’nün İzmir’in en eski yerleşimi olduğunu belirterek, “Ulucak, günümüzden 8 bin 800 ile 8 bin 850 yıl öncesine dayanıyor. Bu sene M.Ö. 5 bin 700, 5 bin 800 yıllarına tarihlenen hem temel hem de depo olarak kullanılabilecek yapılar da ortaya çıkarıldı” dedi.

Kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle devam ediyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x