Google, AI chatbot Gemini’yi erteledi

Google, yeni nesil AI sohbet robotu Gemini’nin lansmanını gelecek yılın başlarına erteledi. Sammobile tarafından yapılan yeni bir rapora göre, şirket başlangıçta Gemini’yi Kasım 2023’te tanıtmayı planlamıştı, ancak iç testler, chatbotun bazı İngilizce olmayan sorgularla mücadele ettiğini ortaya koydu.

Google’ın bugüne kadarki en güçlü konuşma AI’sı olarak lanse edilen Gemini, California, New York ve Washington, D.C.’deki bir dizi etkinlikte sahneye çıkmaya hazırlanıyordu. Ancak Google CEO’su Sundar Pichai, Gemini’nin İngilizce olmayan sorgularda beklenen performansı sergileyememesi üzerine lansmanı ertelemeye karar verdi.

Google, AI chatbot Gemini’yi erteledi

Küresel dil desteği, Gemini’yi OpenAI’nin GPT-4’üne üstün bir alternatif olarak konumlandırma hedefi için Google için kritik öneme sahip. Gemini, İngilizce olmayan sorguları etkin bir şekilde ele alabilirliğini gösterene kadar, Google onu geniş pazara sunmayı erken buluyor.

Erteleme olmasına rağmen, Google, Gemini’nin GPT-4’ü geçme potansiyeline güveniyor. Özel testlerde, Gemini’nin üstün hesaplama gücü sayesinde GPT-4’ü geride bıraktığı bildiriliyor.

Google CEO’su Pichai, Gemini 1.0 ile “rekabetçi ve son teknoloji” bir ürün sunma konusundaki şirketin taahhüdünü vurguladı. Google Başkan Yardımcısı Sissie Hsiao, Gemini’nin yeteneklerine bir örnek verdi: “Birkaç şaşırtıcı şey gördüm. Mesela, üç katlı bir pasta yapmaya çalışıyorsam, bana bu işlemin adımlarını gösteren 3 resim çizin diye istiyorum ve Gemini bunları yaratıyor. Bunlar internetten alınmış resimler değil, tamamen yeni resimler.” Yani anlayacağınız ilerleyen günlerde yapay zeka ile ilgili çok ilginç gelişmeler görmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x