Saçını Her Gün Yıkamak Zorunda Olanlara Müjdeli Haber: Yağlı Saç Moda Oluyor!

Modayı takip etmek zor. Her yıl beklemediğimiz yeni bir trendle karşılaşıyoruz. Bu yıl moda olacağı söylenen şey ise biraz garip… Yağlı saç!

Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.Bu içerik marka işbirliği içeriyor olabilir.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/dirty-hair…

Birçok kişinin modanın kutsal kitabı olarak gördüğü Vogue, yıkanmamış saç görünümünü kaçırılmaması gereken yeni nihai trend olarak ilan etti.

Yayına göre, 2024 ilkbahar podyumlarında, bozulmamış, dağılmamış stillerin aksine şık bir şekilde arkaya doğru kaymış saçlar tercih edildi.

Sandy Liang, Anna Sui ve Jason Wu gibi haute couture evlerinin, modellerin yağlı ve ıslak görünümlü bir saçla şekillendirildiği “mermaidcore” olarak adlandırılan bir trend başlattığı bildirildi.

Moda markaları, saç ürünleri kullanarak elde edilen dokulu etkiyi tercih ederek hem şık hem de yıpranmış bir estetik ortaya çıkarmış ve ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü gün saçları da dahil olmak üzere yeni yıkanmamış saçların özelliklerini seçmek için güçlü bir argüman oluşturdu.

İtalyan moda ismi Etro’nun hakim trendler arasında bir orta yol izlediği görüldü; tepe kısmındaki saçlar jöle ile geriye doğru taranırken, geri kalan kısımda alında tutulan yumuşak dalgalar yer aldı.

Moda saç stilisti Guido Palau, Prada defilesinde alınları süsleyen, sağlam kumaş saç bantlarının altından dökülen karmaşık, şekillendirilmiş saç telleriyle sonuçlanan sanatsal bir dokunuş sağladı.

Tersine, Andreadamo, Giada ve Tom Ford, geriye doğru eğimli stilleri için parlak bir yüzeyle cilalı bir görünümü tercih etti.

Miu Miu ise bakış açınıza göre farklı yorumlanabilecek çok yönlü bir görünüm sunuyordu: saçlar yeni duş alınmış ya da yağlı bir dokuya bürünmüş ve taranmış olabilirdi. (Fotoğraflar Miu Miu defilesinden)

Kuaför Jawara’nın Peter Do’daki uygulamasının en gerçekçi görünümlü olduğu, saçların sanki modeller elleriyle karıştırmış gibi yüzden uzaklaştırıldığı ve saçtaki doğal yağların bu şekillendirilmiş, organik geriye dönük görünümün korunmasına katkıda bulunduğu iddia edildi.

Ünlülerin kuaförü Vernon François dergiye şunları söyledi: ‘Kısmen jölelenmiş, hafifçe yağlanmış veya hassas bir şekilde ıslak görünecek şekilde kasıtlı olarak tamamlanmış saç modelleri, parlaklığı etkili bir şekilde yansıttıkları için dikkat çekiyor.’

“Podyum için mükemmel ve estetiğin bu yeni versiyonu temiz, fütüristik ve dramatik” diye ekledi.

Bir başka ünlü kuaförü Mara Roszak da bu görüşlere katıldığını ifade etti: ‘Yüksek parlaklıkta/yağlanmış bir stil tek kelimeyle havalıdır; güçlü ve modern bir bakış açısına sahipken aynı zamanda sadeleştirilmiştir.’

Aralarında Sydney Sweeney, Madelyn Cline ve Florence Pugh gibi ünlülerin de bulunduğu uzun bir listeye sahip olan kuaför Adam Campbell da aynı fikirde: “Grunge esintili görünümü seviyorum, bu da şu anda yaşanmakta olan tüm harika 90’lar referanslarına hitap ediyor.”

‘Ayrıca, bu görünümü elde etmenin kolaylığı da en cazip yönlerinden biri.’

Vernon’a göre, böyle bir görünüm elde etmek için tek gereken saç spreyi, köpük ve su bazlı bir jöle.

Adam ise saç çizgisinin etrafına ve köklere doğru jel wax önerdi.

Bu modaya uymak için gerekli ürünleri burada bulabilirsiniz.

Renk uzmanı Matt Rez açıkladı: “Düz saç renkleri yağlanmış görünümle en iyi şekilde görünecektir, çünkü görünümün kendisi kayganlıktan derinlik ve boyut yaratacaktır. Bu gerçekleştiğinde gölgeler oluşur ve renkler daha koyu yansır.”

The Berkeley Beacon’a göre, ‘evsiz şıklığı’ olarak da adlandırılan ‘fakir estetiği’ 1980’lerde popüler hale geldi ve çoğu trend gibi her 20 yılda bir stile geri dönüş yapıyor.

“Zor ve travmatik koşulların şık bir adaptasyonunu” ortaya çıkardığı için modanın en tartışmalı trendlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Benzer olarak, Gucci’nin kötü şöhretli 2020 İlkbahar/Yaz defilesinde,  modeller genellikle ağır ruhsal hastalıklardan ve sıkıntılardan muzdarip hastalar için kullanılan deli gömlekleriyle podyum boyunca yürürken görüldü.

Tartışmalı olay, model Ayesha Tan-Jones’un podyumda yürümeye çıkmadan önce ellerine “Ruh sağlığı moda değildir” yazmasına neden oldu.

BBC’nin haberine göre Ayesha sosyal medyada şunları yazdı ‘Defilede yer alan diğer Gucci modellerinin birçoğu da deli gömleği tasviri konusunda benim kadar derin duygulara sahipti ve onların desteği olmasaydı, dışarı çıkıp barışçıl bir şekilde protesto etme cesaretini gösteremezdim.’

Birçok okuyucu, saç modelinin kolay elde edilebilmesiyle ilgili dalga geçti.

‘Temiz saçlarımla kalacağım, teşekkürler?’

“Sanırım bir süredir modaya uyuyorum?”

“Bit sezonu”

“Benim zamanım geldi”

“Bunu Covid başladıktan ve herkes evden çalışmaya başladıktan sonra denemeliydiniz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x