Mersin Büyükşehir’de ‘Kent Kart’ dolandırıcılığı! Yapılan suç duyurusuyla ortaya çıktı

Haber 7’den Abdullah Biçer‘in özel haberine göre olay, mağdurların savcılığına peş peşe yaptığı ihbar ve suç duyuruları ile ortaya çıktı.

Mersin’de ‘Kent Kart’ bayisi ve satıcısı durumunda olan onlarca kişi Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak bir hırsızlık ve dolandırıcılık olayını ihbar ederlerken, mağduriyetleri için de suç duyurusunda bulundular. Kendilerini dolandıran ve mağduriyetlerine sebep olan kişinin, Şüpheli U.C.S. Olduğunun beyanı ile bu kişinin Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.’den çalışan personel olduğunu belirttiler.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DE “PONZİ” BENZERİ BİR OLAY

Mağdur Kent Kart bayisi vatandaşlar, hayatlarının şokunu yaşadıklarını, maddi ve manevi mağdur edildiklerini, bunu yapanın ise Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş.nin adını ve kimliğini ve yetkisini kullanarak kendilerini dolandırmak suretiyle mağdur ettiğini, bu şekilde çok sayıda bayinin dolandırıldığını ve mağdur edildiğini, yolsuzluk yapılarak haksız kazanç miktarının oldukça büyük olduğunu, belirterek zararlarını karşılanmasını ve bu işte ihmali kastı olan ilgililer hakkında gereken adli işlemin yapılmasını istediler.

MAĞDUR BAYİLER SAVCILIĞA TEK TEK ŞİKÂYET BAŞVURUSU YAPTILAR

Kent kart ile dolandırıldıklarını ve paralarının iç edildiğini anlayan mağdur bayiler, verdikleri şikâyet dilekçelerinde;

Şüpheli U.C.S., Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.’den çalışan personeldir. Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.’yi temsilen biz bayilere Mersin 33 Kart getiren ve satışa arz eden kişi olarak biliriz. Bu kişi ben bu işe başladığımız günden itibaren, her zaman ilgili şirket adına gelmiş, gerek satışa arz edilecek Mersin 33 kartı gerekse kent kartın çalıştırıldığı pos cihazı kuran yetkili kişidir. Biz kendisini, kurumun yetkili kişisi, amiri olarak biliriz. Bu bağlamda şahıs yaklaşık … ay önce …. adet kent kart getirdi. Bu getirilen kartları aldım. Herhangi bir şüphe ve endişeye kapılmadım. Ancak bir müddet sonra bu kartlardan vatandaşa satıp, halka arz ettikten sonra, elimde yaklaşık …. adet kalmıştır. Bir vatandaşımız geldi ve bu karttan istedi. Kartı kendisine arz ettik ve kartın çalışmadığını ve sistemin kapalı olduğunu gördük. İlgili İmar İnşaattaki yetkilileri aradık. Bu kartların çalıntı olduğunu ve kendilerini bağlamadığını, ancak bu kişiyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirtilerek. Sorumluluğu üzerlerinden atmak suretiyle, bizim mağduriyetimize sebep olmuşlardır. Bu itibarla maddi ve manevi mağdur duruma düşüren ve halk nezdinde çalıntı mal edinip, satma gibi bir algıya neden olduğu için şüpheli şahıstan ve ilgililerden davacı ve şikâyetçiyiz, soruşturma esnasında tespit olunacak diğer kişi ve kurumlardan da şikayetçiyiz.” ibaresini kullandılar.

BAYİLER BAYİLİK NUMARASI VEREREK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Suç duyurusunda bulunan bayiler dilekçelerinde şu detaya da yer verdiler:

Mersin 33 Kartlarını tarafımca işletilen …. market/gıda  (Mersin 33 Kart bayilik numaram ….. ) satmaya çalışmıştır. İş bu kent kartlarını, satış yetkisi bulunan şahıs tarafından, Mersin 33 Kartını güven ilişkisine dayalı olarak şüpheli şahıstan aldım. Bu konuyla ilgili olarak edindiğim bilgide, Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.’de şüpheli şahıs hakkında, Hırsızlık, Dolandırıcılık, Güveni Kötüye Kullanma vs. suçlarından suç duyurusunda bulunmuştur. Tarafıma satılan bu Mersin 33 Kartının hırsızlık malı olduğunu bilmem, hayatını olağan akışına aykırıdır. Aldığım kartlar yüzünden, tarafıma ait işletmem maddi ve manevi zarar uğramıştır. Haricen edindiğimiz bilgilere göre şüpheli şahıs, Mersin ili genelinde onlarca bayi ve bakkallı zarara uğratmıştır. Bu nedenle işlenen suçlar hakkında şüpheli hakkında soruşturma başlatılması ve kamu davası açılması yönünde bu suç duyurusunun verilmesi hâsıl olmuştur

SAVCILIK SORUŞTURMAYA BAŞLADI

Mağdurların şikâyetleri, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı hazırlık ve müracaat bürosu savcılarınca alınırken, Konu ile ilgili, 2024/14638- 2024/14639- 2024/14652- 2024/14651- 2024/14552- 2024/14551- 2024/14553- 2024/14545- 2024/14591- 2024/14548- 2024/14599- 2024/14592- 2024/14547 ve sonrası numaralar ile çok sayıda şikâyet ve suç duyurusu yapıldığı, Başvurucuların ifadelerinin alındığı, dolandırılan kişilerin halen suç duyurusunda bulundukları ortaya çıktı.. Mağdurlardan, A.K., C.Ş., S.Ç., M.S., R.Ö., H.Y., S.Ş., C.B., N.K., G.A., F.A., Y.E., E.Y., F.Y. ve ismini hazırlık numarasını alamadığımız onlarca kişi daha şikayetçi oldular.

MERSİN BAKKALLAR VE BAYİLER ODASI İŞİN PEŞİNE DÜŞTÜ

Konu ile ilgili olarak Mersin Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Ramazan Turan, kendi sosyal sayfasında bir paylaşım yapan oda başkanı Ramazan Turan, “Odamızın hukukçularını bu işle ilgili olarak görevlendirdik, hiçbir esnafımızı mağdur ettirmeyeceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Her zaman esnafımızın ve üyelerimizin yanındayız. Şu ana kadar 20’nin üzerinde üyemizin mağdur edildiği söz konusu. Sayı giderek artıyor. Sorumlular ve ilgililer hakkında adli idari ne işlem yapılacak ise onu da takip edeceğiz. Kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Mersin Bakkallar ve Bayiler Odası Başkan ve yönetimi ile hukuk bölümünde çalışan avukatları Savcılık da suç duyuruları yapılırken mağdurların yanında hazır bulunarak toplu fotoğraf çektirdiler. 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE ADI GEÇEN ŞAHIS HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ

Onlarca kent kart bayisini ve vatandaşı mağdur duruma düşüren şahıs hakkında, Mersin Büyükşehir Belediyesi ilgili ve yetkililerin de suç duyurusunda bulunduklarını, olayın şahsın kendisi tarafından yapıldığını, parayı zimmetine geçirdiğini, kartların çalıntı olduğunu, şahıs hakkında önceden suç duyurusunda bulunduklarını, kurumu bağlamadığını belirttikleri ortaya çıktı.

KAYNAK: ABDULLAH BİÇER / HABER7

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x