‘İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı’ davasında 3 kişiye tahliye

İstanbul Taksim’de bulunan İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde 6 kişinin ölümüne neden olan bombayı bırakan Ahlam Albashır’ın da olduğu 37 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti; Zekerıya Muhammed Şemmomi, Mesut Hesso, Muhammed Şeho için suçlarının vasfının değiştiği gerekçesiyle yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye kararı verilirken duruşma 13 Kasım’a ertelendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 37 tutuklu sanık hakkında “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma, Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Çocuğa Karşı Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürmeye Teşebbüs Etme, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme, Göçmen Kaçakçılığı” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor. Bombayı yerleştiren Ahlam Albashır’ın ise 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapsi isteniyor.

Duruşmanın 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi salonunun küçük olması nedeniyle 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılmasına karar verildi. Ancak daha sonra tekrar 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi salonuna alındı. 10.00’da başlaması beklenen duruşma için tutuklu sanıkların bulundukları cezaevlerinden gelmesi beklendi.

12 SANIK DURUŞMA SALONUNA GETİRİLDİ

Duruşma saat 11.48’de başladı. Tutuklu yargılanan Ahlam Albashir olmak üzere 12 sanık duruşma salonuna getirildi. Bazı tutuklular bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile katıldı. Duruşmada Kürtçe ve Türkçe tercümanlar da hazır bulunuyor. Duruşmayı çok sayıda gazeteci ve tutuklu yakını izliyor.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı davasında üç kişi tahliye edildi. Zekerıya Muhammed Şemmomi, Mesut Hesso, Muhammed Şeho’nun tahliye kararı veren mahkemeye heyeti, duruşmayı 13 Kasım’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x