İsrail ‘güvenli’ dediği Han Yunus’u ‘savaş alanı’ ilan etti

İsrail ordusu, daha önceki açıklamalarında güvenli bölge olacağını iddia ettiği Gazze Şeridi’nin güneyindeki en büyük yerleşim yeri Han Yunus’u savaş alanı ilan etti.

Ordu, 24 Kasım’da ilan edilen ve bu sabah itibarıyla sona eren geçici ateşkesin bitmesiyle yeniden saldırılara başladığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta bazı bölgelerin boşaltılmasını istedi. İsrail güçleri, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’un dört bölgesine havadan broşürler atarak halka tahliye uyarısında bulundu.

HARİTA YAYINLANDI: GAZZE ŞERİDİ 2300’DEN FAZLA BLOĞA BÖLÜNDÜ

AA’nın aktardığına göre, broşürlerde, “El Karara, El Huzaa, Absan ve Beni Suheyle sakinlerine: Bölgeyi acilen boşaltıp Refah bölgesindeki barınaklara gitmeniz gerekmektedir. Han Yunus kenti tehlikeli savaş bölgesidir” ifadeleri kullanıldı.

İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği Huzaa ve Absan, Han Yunus’un doğusunda İsrail sınırı yakınlarında, El Karara ise Selahaddin Caddesi yakınında yer alıyor. İsrail ordusu, ayrıca, 1,7 milyon kişinin göçe zorlandığı bölgeye yeniden başlayan saldırıları sırasında Filistinlilerin sığınabileceğini iddia ettiği yerleri göstermek için tüm Gazze Şeridi’nin 2 bin 300’den fazla bloğa bölündüğü bir harita da yayımladı.

365 KİLOMETREKAREDE 2,3 MİLYON KİŞİ YAŞIYORDU

İsrail ordusunun ablukayı sıkılaştırdığı ve bir bölümünü işgal ettiği Gazze Şeridi, 365 kilometrekare alanda 2,3 milyon insanın yaşamasıyla kilometrekare başına nüfus yoğunluğunda dünyanın en yüksek üçüncü bölgesi olarak gösteriliyor.

İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşma kapsamında 24 Kasım Cuma günü saat 08.00’de uygulamaya giren “insani ara” bu sabah itibarıyla son bulmuştu. “İnsani ara”nın sona ermesinin ardından İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarına yeniden başladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x