Dolarlarınızı neden bozdurmalısınız? Bankada döviz tutmak yerine daha çok getiri sağlayan iki alternatif mevcut

Ekonomist Emrah Lafçı, “Dolarlarınızı neden bozdurmalısınız?” başlıklı bir video paylaştı.

Lafçı, sosyal medya üzerinden paylaşım yaptığı videoda, bankada döviz tutmak yerine daha çok getiri sağlayan iki alternatifin mevcut bulunduğunu belirterek, ” ‘Bunlardan biri; DDKKM (Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat). Diğeri ise VİOP’ta dolar long kontrat + TL vadeli mevduat! Bu videoda ilk alternatifi anlattım. İkincisini de ilerleyen günlerde paylaşacağım!” notunu paylaştı.

Emrah Lafçı, yatırımcıların paralarını dövizde tutmanın temel sebebinin, kur yükseldiğinde getiri sağlaması amacı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Örneğin, 11 dolarımız var ve bunu 3 ay vadeli olarak bağlamayı düşünüyoruz. Diyelim ki döviz dönüşümlü mevduat, yılda %40 faiz oranı sunuyor ve banka ayrıca %5 prim veriyor. Ancak, bu oranlar bankadan bankaya değişebilir.” dedi.

Lafçı, “Kur korumalı mevduatın mantığı şudur: Eğer paranızı TL’ye dönüştürüp %40 faizle değerlendirirseniz, vade sonunda kur artışı nedeniyle kayıp yaşarsanız, bu farkı banka size öder ve böylece kur artışına karşı korunmuş olursunuz.

Örneğin, mevcut kurumuz 30 TL olsun ve vade başında hesabınızda 10 bin dolar bulunsun. Eğer 10 bin doları TL’ye dönüştürdüğünüzde 300 bin lira elde edersiniz. Vade sonunda kur 35 TL’ye çıkarsa, 3 aylık faizin dörtte birini alırsınız.

Başlangıçta 300 bin liranız olduğu için, 300 bin liraya 30 bin lira faiz eklenir ve toplamda 330 bin liranız olur. “ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x