Bilim insanları araştırdı! Aşırı sıcaklar erkeklerin doğurganlığını olumsuz etkiliyor

AA

Sperm kalitesi son birkaç on yılda önemli ölçüde bozuldu.

185’den fazla çalışmayı içeren yakın tarihli bir analiz, Batı ülkelerinde 1973’ten 2011’e kadar toplam sperm sayısı ve serum testosteron seviyelerinin yüzde 50 ila 60 oranında düştüğünü gösteriyor.

Sigara veya alkol tüketiminin yanı sıra hormon bozuculara maruz kalma veya hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin de söz konusu olduğu görülüyor.

Bu kapsamda Singapur’da yeni bir araştırma yapıldı.

The Straits Times Gazetesi’nin ine göre, Ulusal Üniversitesinde yapılan çalışmada, 818 erkekten alınan sperm örnekleri üzerinden sıcak havanın doğurganlığa etkileri incelendi.

Aşırı sıcak hava sperm sayısını düşürüyor

Bilim insanları, sperm örneklerini almadan önceki 90 günde aşırı sıcağa maruz kalan katılımcılarda, düşük sperm sayısı görülme ihtimalinin yüzde 46, sperm yoğunluğunun azalması ihtimalinin yüzde 40 olduğunu tespit etti.

Çalışmada, sıcak havaya maruz kalan erkeklerde üreme hücrelerinin de daha az hareketli olduğu belirlendi.

“Sıcaktan en çok etkilenenler 25 ila 35 yaş arası erkekler”

Singapur Ulusal Üniversitesinde araştırma görevlisi olan ve çalışmada yer alan Dr. Samuel Gunther, yaptığı açıklamada, “Geleneksel olarak bulgular, yaşlandıkça sperm kalitesinin düştüğünü gösteriyor ancak bu çalışmada bulduğumuz şey, sıcaktan en çok etkilenenlerin 25 ila 35 yaşlarında üreme dönemindeki erkekler olduğuydu.” ifadesini kullandı.

Gunther, aşırı sıcaklar ve arasındaki bağlantıların Singapur gibi tropikal ülkelerde yeterince incelenmediğine işaret ederek, iklim değişikliğiyle birlikte gelecekte havanın daha da sıcak olacağını hatırlattı.

Singapur Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Bölümü’nden Doçent Chan Shiao-Yng, “Sperm yaşam döngüsünün belirli dönemlerinde, ısının daha olumsuz bir etkisi olduğunu gördük.” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x